Advert
Advert

Harran Üniversitesi Bilim İnsanlarından Önemli Buluş

​Harran Üniversitesi bilim insanları önemli bir buluşa daha imza attılar. Laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmayla sürme tozundan yüksek hassasiyetli fotodedektör ve güneş pili elde etmeyi başardılar.

Harran Üniversitesi Bilim İnsanlarından Önemli Buluş
Bu içerik 265 kez okundu.
Advert

Harran Üniversitesi bilim insanları önemli bir buluşa daha imza attılar. Laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmayla sürme tozundan yüksek hassasiyetli fotodedektör ve güneş pili elde etmeyi başardılar.

Günümüz dünyasında doğal enerjiye daha fazla ihtiyaç duyulmasından hareketle Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Aslan ve araştırmacı Dr. Esra Aslan bu konu üzerinde çalışmaya başladılar. Yapmış oldukları çalışmalarda doğada bulunan bir mineral olan sürme tozu ile çok hassas fotodedektör ve güneş pili üretilebileceğini bilimsel olarak ortaya koydular.

Bilim insanları, hassas fotodedektör ve güneş pillerinden daha fazla verim elde etmek için çalışma başlatmıştı. Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalarla doğal bir şekilde doğada bulunan mineral sayesinde daha verimli ve ekonomik olabilecek bir metot geliştirdiler. Akademisyenlerin geliştirdiği güneş pili ve daha hassas fotodedektör sisteminin günümüz şartlarına daha uygun olması bekleniyor.

Bu Buluş Teknolojide Gelecek Vaat Ediyor

Bu çalışmada geliştirilen tekniğin, ileriye dönük olarak yüksek verimli ve hassas fotodedektör ve güneş pillerinin üretilmesinde önemli etkileri olacak. Bu yaklaşımla, yakın gelecekte bu malzeme ile üretilen yeni nesil güneş pili ve fotodedektörlerin verimliliği de yüksek olacak.

Sürme tozunun 3000 yıldan beri antik Mısırlılardan günümüze kadar hala kullanılan ve göz çevresine sürülen bir kozmetik ürün olduğunu belirten Prof. Dr. Ferhat Aslan;  “Asya ve Avrupa ülkelerinde kohl, kajal ya da kajol olarak, bizim dilimizde ise “ismid” olarak adlandırılan sürme, antik bir göz kozmetiğidir. Genellikle gözlerin çevresine sürülen siyah renkli sürme doğada mineral halinde kendiliğinden bulunuyor ve öğütülerek toz haline getiriliyor. Siyah renkli oluşu, ışığı önemli oranda soğurmasına neden oluyor. Bu özelliğinden dolayı araştırmalarımızda akıllı cihazlarda kullanma fikri oluştu.

Araştırmacılarımız, X-ışını kırınımı, taramalı elektron mikroskobu, optiksel ve elektriksel ölçümlerle yapmış oldukları incelemeler sonucunda sürme tozunun ışığa hassas önemli bir yarıiletken malzeme olduğunu keşfettiler. Sürme tozunu yüksek vakum altında buharlaştırarak 200 nanometre kalınlığında çok ince bir film haline getirdiler. Bu filmlerle ışığa hassas elektrik üretebilen cihazlar oluşturmayı başardılar.

Doğada buna benzer başka maddelerden de yararlanma yolunda araştırmalarımız devam etmektedir. Yakın gelecekte iyi bir gözlemle bu maddeleri de keşfedebileceğimize ve teknolojiye kazandırılabileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak Bayram Trafiği Hususunda Uyardı
Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak Bayram Trafiği Hususunda Uyardı
İl Sağlık Müdürü Solmaz Halfeti de ki Sağlık tesislerini ziyaret etti
İl Sağlık Müdürü Solmaz Halfeti de ki Sağlık tesislerini ziyaret etti