Advert
Advert

KİRİŞÇİ: ŞEHİR İÇİNDEKİ DERELER AÇIK

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Şanlıurfa Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde (GAMER) yapılan toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu.

KİRİŞÇİ: ŞEHİR İÇİNDEKİ DERELER AÇIK
Bu içerik 541 kez okundu.
Advert

Kirişci, Şanlıurfa'nın da içinde yer aldığı coğrafyanın, aynı zamanda tarımsal üretim açısından stratejik öneme sahip olduğuna dikkati çekerek, "Bu coğrafyada yetiştirilenler, gıda arz güvenliğimiz açısından da büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı buradaki çalışmaların süratle tamamlanması ve tarımsal üretimimize en az hasar verecek şekilde nihayete erdirilmesi, hepimizin arzusudur. Şu anda taşkın ve sel hadisesi devam ettiği için arkadaşlarımızın sahadaki çalışmalarının kesin neticesinden burada söz etmek çok doğru olmaz ama ilerleyen günlerde bunların kesinleşmiş hallerini inşallah kamuoyumuzla paylaşmış olacağız." ifadelerini kullandı.

Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü'nün en çok etkilenen ilçeler olduğunu vurgulayan Kirişci, Haliliye'deki Konuklu, Boydere ve Kısas mahallelerindeki bazı seralarda zarar meydana geldiğini bildirdi. Ayrıca Harran ilçesindeki Dayanıklı, Doruç, Köprüce, Aşağıyarımca ve Yenidoğan mahallelerinde hububat ekili olan alanlarda zarar olduğu şeklinde bir ön tespitin olduğunu da aktaran Kirişci, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Karaköprü ilçesinde 300 arılı kovan zarar görmüş. 8 büyükbaş ve 8 küçükbaş hayvanın telef olduğu bilgisi de arkadaşlarımızın tespitleri arasında. Ekiplerimiz, yağışların devam etmesi ve arazi koşullarının uygun olmaması nedeniyle, henüz tamamlanamayan çalışmalar neticelendirildiğinde inşallah süratle biz de burada vatandaşımızın zarar ve ziyanı konusunda atılması gereken adımlar konusunda yardımcı olacağız. Sel afeti nedeniyle DSİ sorumluluğundaki tüm tahliye kanallarımız, şu anda açık durumdadır. Tahliye kanallarının mansaplandığı Harran ve Akçakale tarafında, tahliye kanal kapasitelerini aştığı için yer yer taşkınlar ve ulaşımda da aksamalar yaşanmaktadır. Şanlıurfa Akçakale yolu, tahliye üzerine geçmişte yapılmış bazı müdahalelerin de etkisiyle tahliye taşmış ve ulaşım ana yolda kapanmış durumda."

"ŞEHİR İÇİNDEKİ DERELER AÇIK"

Kirişci, şehir içindeki derelerin açık olduğunu, önlerinde herhangi bir tıkanıklık meydana gelmediğine değinerek, "Bununla birlikte Karakoyun Deresi'nde, suyun yatağından taşması nedeniyle dere kenarı yanındaki Karakoyun ve Akabe mahallelerinde bodrum katlarını su basmıştır. Orada yaptığımız müdahalelerle, derenin her iki yakasında biriken suların dereye atılması konusunda da çalışmalar inşallah olumlu neticeler verecektir." şeklinde konuştu.

Yağış sonrasında, sulama tünellerinin tedbir amaçlı kapatılarak sulamaların sonlandırıldığını kaydeden Kirişci, "Yağmurun akşama kadar yoğun şekilde devam etmesi bekleniyor diye daha önceden bildirimde bulunulmuştu ama bunun inşallah bugün yavaşlayarak geceleyin sona ereceği noktasında bir bilgimiz var. Vatandaşlarımızın, yetkililerin uyarılarına riayet etmelerinde büyük yarar var." uyarısında bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARAHANTEPE’YE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
KARAHANTEPE’YE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
ŞANLIURFALI DART SPORCULARININ HEDEFİ AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU
ŞANLIURFALI DART SPORCULARININ HEDEFİ AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU