Advert
Advert

Üniversite-Sanayi İşbirliğinde Önemli Protokol

Harran Üniversitesi’nde, Üniversite-Sanayi işbirliğine örnek olması açısından ülkemizde ilk olan bir protokol imzalandı.

Üniversite-Sanayi İşbirliğinde Önemli Protokol
Bu içerik 297 kez okundu.
Advert

Harran Üniversitesi’nde, Üniversite-Sanayi işbirliğine örnek olması açısından ülkemizde ilk olan bir protokol imzalandı.

Harran Üniversitesi ve Maritaş Denim San. Tic. ve A.Ş arasında ‘Rejeneratif Pamuk Üretim ve Araştırmaları’ ortak proje üretilmesi ve AR-GE çalışmaları ile ilgili iş birliğine gidildi.

Yürütücü kuruluşluğunu Harran Üniversitesi’nin yaptığı, Maritaş Denim San. Tic. ve A.Ş’nin müşteri kuruluş olarak yer aldığı TÜBİTAK 1505 Üniversite-Sanayi İşbirliği destek programına, proje başvurusu kapsamında işbirliği yapıldı.

İmzalanan proje, ülkemiz pamuk üretiminde lider konumundaki Şanlıurfa’da yönlendirici akademik çalışmalar yapan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü ve denim kumaş üretiminin lider kuruluşlarından Kahramanmaraş’ta faaliyetlerini yürüten Maritaş Denim San. Tic. ve A.Ş ile Rejeneratif pamuk lifi üretimi ve tekstil sektöründe kullanımı üzerine ülkemizdeki ilk Üniversite-Sanayi İşbirliği örneği olması açısından büyük önem taşıyor.

Protokol, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik ve Maritaş Denim San. Tic. ve A.Ş Genel Müdürü Fatih Kesim tarafından imzalandı.

Harran Üniversitesi Rektörlük Makamında gerçekleşen imza töreninde, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Osman Çopur ve Doç. Dr. Hasan Haliloğlu, Maritaş Denim Fabrika Müdürü Celal Erkuş, Maritaş Denim Arge Merkezi Müdürü Kübra Sabancı Kapukaya ve ARGE Mühendisi Abdulsamed Çam’da hazır bulundu.

Projeyle; rejeneratif pamuk lifi üretimine yönelik temel prensiplerin geliştirilmesi, lif üretim sürecinin uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından rejeneratif tarım uygulaması olarak tescil edilmesi, konvansiyonel pamuk lif üretimi ile karşılaştırmaların yapılmasına olanak sağlayacak şekilde paralel üretim faaliyetlerinin yapılması, ekim parametrelerinde varyasyona gidilerek sonuçların çeşitlendirilmesi hedefleniyor.

Yanısıra dijital tarım uygulamaları ile toprak özelliklerinin izlenmesi, başta su olmak üzere tarımsal girdilerin takibi ve karbon ayak izi değerlerinin hesaplanması, rejeneratif pamuk lifi özelliklerinin belirlenmesi, pamuk lif örneklerinin Maritaş Denim bünyesinde iplik ve denim kumaş üretiminde kullanımı, iplik ve kumaş mekanik, boyanabilirlik ve giyim konforu özelliklerindeki değişimlerin ortaya konması amaçlanıyor.

 

Kaynak: HRÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TAŞKINDA ZARAR GÖREN YOLLAR VE KÖPRÜLER ONARILIYOR
TAŞKINDA ZARAR GÖREN YOLLAR VE KÖPRÜLER ONARILIYOR
Harran Üniversitesinde Modern Spor Salonu Hizmete Açtı
Harran Üniversitesinde Modern Spor Salonu Hizmete Açtı