Advert
Advert

Harran'da Arkeolojik Alanda Prefabrik Tahribat

Dünyanın ortak mirası Harran prefabrik ev tehdidi altında kıvranıyor.

Harran'da Arkeolojik Alanda Prefabrik Tahribat
Bu içerik 404 kez okundu.
Advert

Binlerce yıllık tarihi ile Harran arkeolojik sit alanı tüm dünyayı kendisine hayran bırakıyor. Bölge Dünya tarihinin geçmişine de öncülük ediyor. Harran'da yetişen birçok bilim ve sanat insanı insanlık tarihine ışık tuttu. Kümbet evleri ile tüm dünyada dikkat çeken Harran ilçesi modern yapılaşma tehdidi altında.

Birinci derece arkeolojik sit alanları bilimsel açıdan korunması önemli olan ve bilimsel çalışmalar için kullanılan alanlardır. Birinci derece sit alanlarında bilimsel amaçlı kazı ve çalışmalar hariç hiçbir kazı veya çalışma yapılamaz. Aynen korunacak alanlardan olduğu için bu bölgelerde prefabrik ev yapılamaz.

Ancak son yıllarda Harran ilçesinde yapılan yarı betonarme ve prefabrik evler ilçenin tarihi görünümüne ciddi darbe vuruyor. Ayrıca bazı tarihi evlerin ise yıkıldığı görülüyor.

Yasa gereği korunması gereken tarihi sit alanı gerekli önlemler alınmadığı takdirde yakın zamanda ciddi darbeler alacak gibi duruyor.

 

Harran kalesi , dünyanın ilk üniversitesi'nin kalıntıları ve çeşitli medeniyetlere ait kalıntıların bulunduğu Harran ilçesi her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce turistin seyahat rotasını oluşturuyor.

Haber:  İbrahim Uyğur-Gaffar Kaymaz

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DÜNYADA BİR İLK! KILÇIKSIZ ARPA ÜRETTİLER
DÜNYADA BİR İLK! KILÇIKSIZ ARPA ÜRETTİLER
Şanlıurfa’nın Yeni Etkinlik Alanı Eyyübiye Millet Bahçesi Oldu
Şanlıurfa’nın Yeni Etkinlik Alanı Eyyübiye Millet Bahçesi Oldu