Advert
Advert

7 Nisan Dünya Sağlık Gününde Sağlıklı Beslenme Önerileri.

​Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürü, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Kezban Yavuz EMİK, Ramazan ayında beslenme düzeninin değişeceğine dikkat çekerek, sağlık problemleri yaşanmaması için oruç tutacak olan kişilere uyarılarda bulundu.

7 Nisan Dünya Sağlık Gününde Sağlıklı Beslenme Önerileri.
Bu içerik 221 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürü, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Kezban Yavuz EMİK, Ramazan ayında beslenme düzeninin değişeceğine dikkat çekerek, sağlık problemleri yaşanmaması için oruç tutacak olan kişilere uyarılarda bulundu. Oruç tutarken en çok zorlanılan sorunların başında halsizlik ve açlık ataklar gelebileceğinin altını çizen Halk Sağlığı Uzmanı ve Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Kezban Yavuz EMİK yaptığı açıklamada, 

Oruç tutmak her bireyin sağlık durumuna göre farklı etkiler gösterebilir. Sağlıklı bireylerde orucun zorlayıcı bir etkisi hissedilmeyebilir. Fakat yaz aylarında artan sıcaklıklar nedeniyle oruç tutmak daha zorlayıcı olduğundan kalp rahatsızlığı, böbrek hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıkları olanların ve düzenli ilaç kullananların oruç tutmadan önce mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir.

Ayrıca gebelerin ve emziren annelerinde herhangi bir sağlık problemi yaşamaması için oruç tutmadan önce mutlaka bir doktora danışmalarını öneriyoruz. Özellikle yaz aylarında birçok kişi için ramazanda en büyük sorun açlıktan çok susuzluktur. Yaz aylarında terleme ve idrar yolu ile atılımı artar.

 

Ramazan ayı öncesi su tüketmeyerek susuzluğa alışılacağının düşünülmesi oldukça yanlış bir uygulama olup günde en az 8-10 bardak su tüketelim. Su kaybını arttıran çay, kahve gibi içeceklerin kullanımı ise sınırlandıralım. Günlük tempo içerisinde sağlıklı yaşam ritüellerine uygulamak ne kadar zor görünse de alışkanlıklarımızı değiştirerek size sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz. Her ne kadar vaka sayılarımız azalsa da pandemi hala devam etmekte. Kapalı ve kalabalık ortamlarda maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım.

 

Bu kapsamda mübarek ramazan ayınız size sağlık, bereket ve mutluluk getirmesini diler “7 Nisan Dünya Sağlık Gününüzü Kutlarım” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOSYAL MARKET İLE İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR
SOSYAL MARKET İLE İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR
Şanlıurfa'da Bir yılda 21.948.757 Hasta muayenesi yapıldı.
Şanlıurfa'da Bir yılda 21.948.757 Hasta muayenesi yapıldı.