Advert
Advert

ŞANLIURFA’DA PULMONER HİPERTANSİYON UYGULAMALI EĞİTİMİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde “Pulmoner Hipertansiyon Uygulamalı Eğitim" toplantısı düzenlendi.

ŞANLIURFA’DA PULMONER HİPERTANSİYON UYGULAMALI EĞİTİMİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Bu içerik 210 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde “Pulmoner Hipertansiyon Uygulamalı Eğitim" toplantısı düzenlendi.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniği ve Türk Kardiyoloji Derneği Pulmoner Vasküler ve Erişkin Doğumsal Kalp Hastalıkları Çalışma Grubu birlikteliğinde akciğer tansiyonu olarak bilinen Pulmoner Hipertansiyon (PAH) konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlik düzenlendi.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Demirbağ, hastane konferans salonunda düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, PAH'ın az görülen bir hastalık olduğunu, farkına varılmadığında ilerleme gösterdiğini ve ileri evrelerde tüm tedavilere rağmen iyileşmenin tam sağlanmadığını dile getirdi.

Türk Kardiyoloji Derneği Pulmoner Vasküler ve Erişkin Doğumsal Kalp Hastalıkları Çalışma Grubu başkanı Prof. Dr. Mehmet Akbulut yaptığı konuşmada, nedeni bilinmeyen nefes darlığı şikayetleri olan hastalarda PAH olabileceğinin düşünülmesinin, tanı koymada izlenecek yaklaşımın nasıl olması gerektiğinin, uygun merkezlerde ve bu alanla ilgili hekimlerce hastaların takibinin hastalara uygulanacak tedavide kardiyoloji-göğüs hastalıkları-göğüs cerrahisi-romatoloji-kalp damar cerrahisi-pediyatrik kardiyolojide oluşan ekip yaklaşımının ve erken dönemde tanınmasının önemine değindi.
Türk Kardiyoloji Derneği Pulmoner Vasküler ve Erişkin Doğumsal Kalp Hastalıkları Çalışma Grubu olarak Türkiye genelinde yaptıkları eğitimlerle bu hastalara güncel tedavilerin istenen nitelikte sunulması için gerekli çabaları gösterdiklerini söyledi.

Hastalar klinik uygulama da yaklaşımın nasıl olması gerektiğini Prof. Dr. Asuman Biçer sundukları vakalarla gösterdi. Şanlıurfa Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Bünyesinde PAH hastaları için her türlü imkânın sunulduğunu, oluşturdukları PAH ekibi ile hastalara gerekli yaklaşımlarının yapıldığını dile getirdi.

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Güzelçiçek’in de katıldığı toplantıya ilgi oldukça fazlaydı. Kalp damar cerrahisinde Doç. Dr. Mehmet Salih Aydın ile Göğüs Hastalıklarından Doç. Şerif Kurtuluş’un katkıları ve farklı bölümlerde çok sayıda hekimin görüşlerinin paylaşıldığı etkinlikte, PAH konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantı sonunda Prof. Dr. Mehmet Akbulut Türk Kardiyoloji Derneği Pulmoner Vasküler ve Erişkin Doğumsal Kalp Hastalıkları Çalışma Grubu olarak, çok sayıda katılımın olması ve konuya gösterilen ilgi nedeniyle ilerleyen zamanda Şanlıurfa’da konuların daha detaylı olarak ele alındığı ikinci bir toplantı düzenleyeceklerini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadınların elinde şekillenen taşlar değer kazanıyor
Kadınların elinde şekillenen taşlar değer kazanıyor
Göbeklitepe’nin dikili taşı 2022 FIFA Dünya Kupası’nda sergilenecek
Göbeklitepe’nin dikili taşı 2022 FIFA Dünya Kupası’nda sergilenecek