Advert
Advert

Boynundaki Şişlikten Taş Çıktı

Boynunun alt kısmında sürekli şişlik şikayeti çeken 15 yaşındaki Feyzullah A’un ağzından tükürük bezi taşı çıktı.

Boynundaki Şişlikten Taş Çıktı
Bu içerik 276 kez okundu.
Advert

          Boyun alt kısmında sürekli şişlik şikayeti çeken Feyzullah A, ailesi birlikte Özel Metrolife Hastanenin Kulak Burun Boğaz Kliniğine başvurdu. KBB Uzmanı Op. Dr. Rafet KELEŞ tarafından yapılan muayene ve tetkiklerde Feyzullah’ın sağ çene altı tükürük bezi kanalında yaklaşık 10 mm çapında tükürük taşı saptandı. Tükürük taşı, Op. Dr. Rafet KELEŞ tarafından, hastaya yapılan ameliyat sonucu başarılı bir şekilde çıkarıldı.

          KBB Uzmanı Op. Dr. Rafet KELEŞ, boyun ve çevresindeki şişliklerin her zaman uzman muayenesi gerektiren durumlar olduğuna dikkat çekerek, tükürük taşının çıkarılmasının ardından, Feyzullah A’nın sağlığına kavuştuğunu ve daha sonra benzeri sorunları yaşamadığını belirtti.

          Tükürük bezi taşı ile ilgili olarak Op.Dr. Rafet KELEŞ, “Tükürük bezi taşı denildiği zaman tükürük bezlerinde ya da kanalında oluşan ve tükürük kanalının tıkanmasına yol açan kalsiyum kristalleri anlaşılır. En fazla çene altı tükürük bezinde rastlanan bu taşlar tükürük akışını engelleyerek ağrılı şişliklere neden olurlar. Kimi zaman kulak önü tükürük bezinde de bulunabilirler. Dilaltı ve küçük tükürük bezlerinde görülmeleri nadirdir. Çene altı tükürük bezinde genellikle görülen taşlar daha büyük, kulak önü tükürük bezindeki taşlar ise daha küçük boyuttadır. Yetişkinlerde çocuklara oranlara çok daha fazla meydana gelir. Tükürük bezinde taş olan hastaların en önemli şikayeti özellikle yemek sırasında çene altında ya da kulak ön ve alt kısmında oluşan ağrılı şişliklerdir. Taşlarla birlikte iltihap oluşan durumlarda şişme olan bölgede ciltte kızarıklık, ateş, komşu lenf bezlerinde büyüme ve ağız içinde tükürük kanallarının açılma bölgelerinden iltihaplı akıntı gelmesi gibi şikayetlerde izlenmektedir” dedi.

rafet keleş tükürük bezi taşı metrolife hastane sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ŞANLIURFA'DA SOKAK KÖPEKLERİNE TEDBİR ALINMIYOR
ŞANLIURFA'DA SOKAK KÖPEKLERİNE TEDBİR ALINMIYOR
Murphy Kanunları Nedir? Neden Bu kadar meşhur?
Murphy Kanunları Nedir? Neden Bu kadar meşhur?