Advert
Advert

DEVA PARTİSİ’NDEN KARAKÖPRÜDEKİ YANGINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Şanlıurfa Hukuk ve Adalet İşleri Başkanı Av. Aziz Deveci Şanlıurfa’nın merkez ilçesi Karaköprü’de bir evde meydana gelen yangına ilişkin bir açıklama yaptı.

DEVA PARTİSİ’NDEN KARAKÖPRÜDEKİ YANGINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI
Bu içerik 1968 kez okundu.
Advert

Karaköprü’de bir evde meydana gelen ve maalesef üç yaşında bir çocuğun ölümü ile sonuçlanan yangına ilişkin bir açıklama yapan DEVA Partisi Hukuk ve Adalet İşleri Başkanı Aziz Deveci: “Bugün ilimizin Karaköprü ilçesinde bir evde yangın meydana geldi ve maalesef bir yavrumuz vefat etti. Yangın da ihmal var mı? Yangın merdiveni ve yangın kaçış koridoru proje eklerine uygun mu? İtfaiye zamanında müdahale etti mi? Umarız ki bir ihmal yoktur. DEVA Partisi olarak konunun takipçisi olacağız. Umuyoruz ki ilgili meslek odaları ve paydaş kurumlar konu ile ilgili kamuoyunu geniş şekilde bilgilendirecektir. Vefat eden evladımızın ailesine baş sağlığı diliyoruz” dedi.

 

Hukuk ve Adalet İşleri Başkanı Aziz DEVECİ açıklamasının devamında ise şunlara yer verdi: “O bölgede oturan vatandaşlar ile yapmış olduğumuz görüşmelerde itfaiyenin olay yerine geç intikal ettiğini, bu nedenle olay yerine gelen polislerin olaya müdahale etmek zorunda kaldığını ve müdahale eden polislerimizin de zehirlendiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Ancak itfaiye zamanında olaya müdahale etmiş olsaydı bu üzücü olay neticesinde belki de can kaybı yaşanmayacak, yavrumuzu kurtarmak için ekipmansız bir şekilde olaya müdahale etmek zorunda kalan polislerimizin zarar görmesine sebebiyet vermeyecekti” dedi.

 

Binaların yapım aşamasında yeteri kadar denetlenmediğini de belirten Av. Aziz Deveci teknik konulara ilişkin de açıklamalarda bulunarak şunları söyledi: “Bina tasarlanırken kaçış yollarının, yangın merdivenlerinin, tesisat şaftlarının, su depolarının, tesisat odalarının ve asansör kovalarının yerleri uygun düzenlenmelidir. Dumandan arındırma, yangının yayılımının yavaşlatılması için kompartmanlar oluşturulmalı, topluma açık yapılarda ve yüksek yapılarda özel önlemler alınmalıdır. Yangınlarda, ölüm ve yaralanmaların büyük çoğunluğu, binanın yangın güvenliğine uygun olarak dizayn edilmemesi nedeniyle olmaktadır. Çoğunlukla kaçış yolları yeterli olmadığından bina duman içinde kalmakta ve istenmeyen sonuçlar oluşmaktadır. Özellikle topluma açık binalarda yangın güvenliği konusunda binaların projelendirme aşamasındayken önlemlerin düşünülmesi ve özellikle mimarlar tarafından öncelikle ele alınması gerekir. Söz konusu olay nezdinde bu hususların özellikle araştırılması ve ayrıca yangın merdivenine ulaşımın kolay olup olmadığı ve yangın merdivenlerinin kullanıma uygun olup olmadıkları gibi hususlar özellikle araştırılması gereken konulardır.

               

Biz DEVA Partisi olarak ilgili bütün kurumları ve STK’ları bu konularda araştırma ve soruşturma yapmaya davet ediyoruz. Eğer bir ihmal varsa bunun hakkında da gerekli adli sürecin takibini gerçekleştireceğiz. Yine biz DEVA Partisi olarak, insan olmanın en tabii hakkı olan ‘yaşam hakkı’nı her zaman ve her koşulda savunacağız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOSYAL MARKET İLE İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR
SOSYAL MARKET İLE İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR
Şanlıurfa'da Bir yılda 21.948.757 Hasta muayenesi yapıldı.
Şanlıurfa'da Bir yılda 21.948.757 Hasta muayenesi yapıldı.