Advert

Şanlıurfa Tarihi Alanlarının Yönetimi İçin Kanun Teklifi Verilecek

Çok önemli tarihi yapılar ve arkeolojik sit alanlarına sahip olan Şanlıurfa’da, turizm bölgelerinde sürdürülebilir alan yönetimi oluşturulması amacıyla Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından bir yıla yakındır devam eden çalışma, düzenlenen bir toplantı ile taraflara anlatıldı.

Şanlıurfa Tarihi Alanlarının Yönetimi İçin Kanun Teklifi Verilecek
Bu içerik 985 kez okundu.
Advert
Şanlıurfa Milletvekillerinin de hazır bulunduğu toplantıda, oluşturulacak alan yönetimlerinin yasal zemine oturtulması için, hazırlanan kanun teklifi hakkında bilgiler verildi.

Şanlıurfa Valiliği konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri, Zemzem Gülender Açanal, Ahmet Akay, Aziz Aydınlık, Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ile kamu kurum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Abdullah Erin, Şanlıurfa’nın çok büyük tarihi ve kültürel bir mirasa sahip olduğunu, keşfedilmemiş çok sayıda zenginliği bulunduğunu ancak, yetki karmaşası ve kaynak yetersizliğinden dolayı bu alanlarda sürdürülebilir bir alan yönetiminin henüz oluşturulmamış olduğunu hatırlattı.

Bir yıla yakın zamandır profesyonel bir alan yönetimi oluşturmak için yerel yönetimlerin de dahil olduğu bir kurul ile çalışmalar yaptıklarını kaydeden Vali Erin, oluşturmak istedikleri alan yönetimlerinin yasal olarak yetki ve sorumlulukları bulunan, kendi kadrosu, bütçesi bulunan, tarihi alanların bakım, yönetim, restorasyon ve ziyaretçi yönlendirmelerini organize edebilecek şekilde teşkil etmek istediklerini ifade etti.
Şanlıurfa’da oluşturulacak alan yönetiminin il merkezinden ilçelere kadar uzayan çok büyük bir alanı kapsadığını belirten Vali Erin, mevcut durumda alan yönetimlerinin tek elden yapılamadığına ve çeşitli sıkıntılar çıktığına dikkat çekti. Vali Erin, bugüne kadar Türkiye’de başarılı bulunan Çanakkale ve Nevşehir’deki alan yönetimlerini incelediklerini ve Şanlıurfa için en uygun yapıyı bu tecrübelere göre modellediklerini dile getirdi.

Konuyla ilgili kanun taslağını hazırladıklarını belirten Vali Erin, hazırlanan taslağın Milletvekilleri aracılığıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden TBMM’ye sunulmasını istediklerini ifade etti. 

Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya da inceledikleri Gelibolu ve Kapadokya Alan Yönetimlerinden, Kapadokya Alan Yönetimi şeklini Şanlıurfa özelinde daha uygulanabilir bulduklarını, alan yönetimlerinin hazine yardımı ile fonlandıklarını, hazırladıkları kanun tasarısında Şanlıurfa için düşünülen alan yönetiminin ilave olarak genel bütçe gelirlerinden de faydalanabilmesi için madde koyduklarını ifade etti. Kanun teklifinin yasalaşması halinde Şanlıurfa için en büyük kaynak transferinin sağlanacağını belirtti. 

Çetinkaya, hazırladıkları alan yönetiminin bütçesini destekleyecek diğer unsurları da dikkate aldıklarını, bunlar arasında diğer kamu kurum kuruluşlarıyla ortak yürütülecek projelerden sağlanacak fonlar, hazırlanacak özel projelerle diğer bakanlıklardan sağlanacak destekler, verilecek ruhsat ve izinlerle ilgili gelirler ile cezalardan sağlanacak gelirler sayesinde kendi ayakları üzerinde durabilen bir yönetim tarzı tasarladıklarını dile getirdi.

Oluşturulacak alan yönetiminin kaçak yapıları tespit etme, muhataplarla ilişki kurma, kaçak yapıyı yıkma yetkisine sahip olmasını istediklerinin altını çizen Çetinkaya, “Bu yapıyı işlevsel, etkin, kendi aldığı kararları uygulayabilen şekle koyamazsak hedeflere ulaşamayız ve sonuca ulaşamayız.” diye konuştu.

Toplantıya katılan Şanlıurfa Milletvekilleri, konunun Ankara’da takipçisi olacaklarını ve kanun teklifinin yasalaşması için çaba sarf edeceklerini belirterek, Şanlıurfa için çok önemli olan bu çalışmanın yapılmasında başta Vali Abdullah Erin olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Milletvekillerinin, belediye başkanlarının ve diğer katılımcıların konuyla ilgili sorularının cevaplanması, görüş ve önerilerin sunulmasının ardından sona eren toplantı, hazırlanan kanun teklifinin son halinin yeniden görüşülmesi kararı alınmasının ardından sona erdi.
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MARDİN DEPOLAMASI CAZİBE İNŞAATI YIL SONUNA TAMAMLANACAK
MARDİN DEPOLAMASI CAZİBE İNŞAATI YIL SONUNA TAMAMLANACAK
Akçakale mesire alanında çalışmalar sürüyor
Akçakale mesire alanında çalışmalar sürüyor