Güncelurfa.com - Şanlıurfa ve Güneydoğu'nun Güncel Haberleri - Güncelurfa.com - Şanlıurfa'nın Güncel Haberleri
Advert
Advert

Fakıbaba: Üretim kırsalda oluyor ve gıdamız da kırsaldan geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kırsala daha fazla yatırım için gece gündüz demeden çalıştıklarını belirterek "Kalkınma ve büyüme kırsalda başlar çünkü üretim kırsalda oluyor ve gıdamız da kırsaldan geliyor." dedi.

 Fakıbaba: Üretim kırsalda oluyor ve gıdamız da kırsaldan geliyor
Bu içerik 618 kez okundu.
Advert

Fakıbaba, Şanlıurfa programları kapsamında Harran'daki muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileriyle Harran Anadolu Lisesinde bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada AK Parti iktidarının 15 yılda önemli işler yaptığını söyleyen Fakıbaba, 24 Haziran sonrasında güçlü bir yönetimin ve güçlü bir cumhurbaşkanının yönetimi devralacağını belirtti.

Şanlıurfa'daki 8 ilçede Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü binalarının yenilendiğini anlatan Fakıbaba, ihtiyaç duyulan hizmet binalarının da en kısa sürede devreye alınacağını belirtti.

Hükümetin çiftçiye desteğini sürdürdüğünü dile getiren Fakıbaba, "Şanlıurfa'da bu yıl elektrik enerjisi ödemelerinin yüzde 35'ini çiftçi, yüzde 65'ini ise devletimiz karşılayacak." dedi.

AK Parti'nin gelecek dönemde çok daha başarılı işlere imza atacağını ifade eden Fakıbaba, şöyle devam etti:

"Biz bu işe, yönetime çok rahat tecrübeli olarak giriyoruz. Allah'ın izniyle bir daha meclise girdiğimizde 16 yılda yaptığımızı 5 yıl içerisinde bir daha katlayacağız. Seçim vaadimiz ortada, yaptıklarımız ortada. Milletimiz bize güveniyor. Biz de milletimize hak ettiği hizmeti sunabilmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Yapacağımız çok iş var. Teşkilatımızla beraber elimizden geleni yapacağız. Destek ve dualarınıza ihtiyacımız var. 15 yılda çok iş yaptık, geriye kalan işlerimizi de tamamlayacağız. Plan, program ve ihalede olan işlerimizin takipçisi olmayı sürdüreceğiz. Her hizmetle tek tek ilgileneceğiz."

Fakıbaba, konuşmasının ardından katılımcıların talep ve önerilerini dinledi.

"Yerinde üretmek ve yerinde işlemek felsefesiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz"

Fakıbaba, daha sonra Harran'da TKDK Kırsal Kalkınma Projeleri açılışı ve Harran İlçe Tarım Müdürlüğü temel atma törenine katıldı. Burada konuşan Fakıbaba, Şanlıurfa'ya önemli destek verdiklerini, vermeye de devam ettiklerini söyledi.

Kırsala daha fazla yatırım için gece gündüz demeden çalıştıklarını ifade eden Fakıbaba, şöyle devam etti:

"Kalkınma ve büyüme kırsalda başlar çünkü üretim kırsalda oluyor ve gıdamız da kırsaldan geliyor. O nedenle her zaman söylüyorum, 'Kırsal kalkınma olmadan, ülkede kalkınma olamaz.' Bu hibelerle kırsalda birçok kişinin hayatı değişiyor. Kadınlarımız iş kuruyor, istihdama katkı sağlıyorlar. Gençlerimiz kırsala dönmeye başlıyor. Bakanlık olarak kırsalda yaşam standartlarını yükseltmek, tarıma dayalı sanayiyi geliştirmek, kısacası 'Yerinde üretmek ve yerinde işlemek' felsefesiyle çalışmalarımız artarak devam ediyor."

TKDK olarak kadınlara ve gençlere pozitif ayrımcılık yaptıklarını anlatan Fakıbaba, kadın yatırımcıların proje başvurularının öne çıkması için IPARD puan sıralamasında ilave puan verdiklerini belirtti.

Daha fazla kadın ve genci desteklemeyi amaçladıklarını aktaran Fakıbaba, şunları söyledi:

"Küçük işletmelerin bu hibelerden daha kolay faydalanması için yeni düzenlemeler yaptık. 7 üretici örgütü ve ziraat odaları ile protokol imzaladık. Küçük yatırımcılar ücretsiz proje hazırlayabilecektir. Proje hazırlamak için ücret ödemeyecektir. Şanlıurfa'nın tarımsal desteğini 10 kat artırdık. 2002'de 110 milyon lira iken, 2017'de 1,1 milyar liraya ulaştı. TKDK olarak kadınlara ve gençlere pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kadın yatırımcıların proje başvurularının öne çıkması için IPARD puan sıralamasında ilave puan veriyoruz. 40 yaşın altındaki genç yatırımcılara yüzde 5 ilave hibe sağlıyoruz. Amacımız daha fazla kadın ve gencimizi desteklemektir. Küçük işletmelere bu hibelerden daha kolay faydalanması için yeni düzenlemeler yaptık. 7 üretici örgütü ve ziraat odaları ile protokol imzaladık. Küçük yatırımcılar ücretsiz proje hazırlayabilecektir. Proje hazırlamak için ücret ödemeyecektir."

Güçlü bir meclis olmadığı takdirde güçlü bir hükümetin de olamayacağına değinen Fakıbaba, "Bu hizmetlerin devam etmesini istiyorsak oylarımızın AK Parti'ye olması gerektiğine inanıyorum. Olmazsa eğer, bu kez meclis çok zayıf olacak, bu da diğer partiler ile içerideki ve dışarıdaki düşmanların istediği gibi olacak. Cumhur ittifakı sadece Cumhurbaşkanlığı için geçerlidir. Cumhur ittifakı AK Parti'ye oy verseniz de vermeseniz de anlamına gelmemektedir." değerlendirmesini yaptı.

Tören, 6 projeye temsili çek verilmesi ve kurdele kesilmesiyle sona erdi.

Açılışın ardından Fakıbaba ve beraberindekiler Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz tarafından verilen iftara katıldı.

Törene, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan, TKDK Başkanı Hakan Kalender, AK Parti İl Başkan Vekili Bahattin Yıldız ile partililer ve vatandaşlar katıldı.

Fakıbaba TKDK Harran
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim modelini anlattı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim modelini anlattı.
SU ÜRÜNLERİ GENETİK KAYNAKLARI TESCİL EDİLİYOR
SU ÜRÜNLERİ GENETİK KAYNAKLARI TESCİL EDİLİYOR