Advert
Advert

Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü

Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü törenlerle kutlandı..

Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü
Bu içerik 108 kez okundu.
Advert

Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü törenlerle kutlandı.
Kutlamalar Osmanbey şehitliğine çelenk sunumuyla başladı. Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin anıta bırakılmasının ardından saygı atışı, saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşımız okundu.
Günün anlamına yönelik duygu ve düşüncelerini Şehitlik Defterine aktaran Vali Hasan Şıldak, daha sonra mesajını katılımcılara okudu. Şıldak okuduğu mesajında, “Şanlıurfa’nın topraklarında tarih ve kültür ile yoğrulmuş olan şanlı milletimiz, tarihin derinliklerinden gelen bir direniş ve mücadele ruhuyla, vatan topraklarını koruma ve özgürlüğüne sahip çıkma azim ve kararlılığını sayısız defa göstermiştir” ifadelerini kullandı. Vali Şıldak mesajının devamında “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ ifadelerinde olduğu gibi büyük bir azim ve kararlılık gösteren Urfalılar, Onikiler’in liderliğinde örgütlenerek verdikleri kurtuluş mücadelesiyle, her türlü övgüyü ve takdiri hak etmiştir. Kısa süre içerisinde teşkilatlanıp, işgal kuvvetlerine karşı gösterilen bu mücadele, aziz milletimizin istiklal ve istikbali uğruna sergilediği birlik ve beraberliğin en güzel örneği olarak yaşamaya devam etmektedir. 1984 yılında bu şehrin adını Şanlıurfa yapan ve büyük bir kahramanlık örneği olarak tarih sayfalarına altın harflerle yazılan 11 Nisan 1920’de verilen mücadele, 2016 yılında İstiklal Madalyası ile onurlandırılmıştır. 11 Nisan Şanlıurfa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü’nün yıl dönümünde, verilen kurtuluş mücadelesinden aldığımız güç ve azimle, geleceğe daha umutla ve daha kararlı bir şekilde bakacağımızı bir kez daha belirtmek isterim. Sahip olduğu köklü geçmişiyle Şanlıurfa’nın her bir evladının bugün olduğu gibi, umutla ve kararlı bir şekilde gelecekte de ecdadına layık olacağına inancım tamdır. Bir bayram olarak kutladığımız işgalden kurtuluşun 104’üncü yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; Şanlı şehrimizin kurtuluşu uğruna, bu emsalsiz mücadelede büyük bir fedakârlıkla direniş gösteren kahraman ecdadımızı, hür ve bağımsız bir Türkiye’de sonsuza kadar huzur içinde yaşamamız için can veren aziz şehitlerimizi ve ebediyete uğurladığımız değerli gazilerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” ifadelerini kullandı.
Tören, şehit kabirlerine karanfil bırakılması ve duaların ardından sona erdi.
11 Nisan Şanlıurfa’nın Düşman İşgalinin Kurtuluşu Bayramı programı Vali Hasan Şıldak, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Büyükköroğlu ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Aksoy tarafından Şehit Sedat Sağır’ın ailesi ve Onikiler direniş hareketinin lideri ve aynı zamanda 1920 yılının Urfa Belediye Başkanı olan Hacıkamilzade Hacı Mustafa’nın torunu Mustafa Kamiloğlu’nun ziyaret edilmesiyle devam etti.
Kutlama programı akşam saatlerinde Şanlıurfa Müzesi önünden başlayıp Balıklıgöl’de bitecek olan kortej ve bisiklet turu, Balıklıgöl Amfi tiyatroda düzenlenecek olan tiyatro ve aynı yerde havai fişek gösterileriyle devam edecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARAKÖPRÜ'DE LİSELER ARASI FUTBOL ŞÖLENİ TAMAMLANDI
KARAKÖPRÜ'DE LİSELER ARASI FUTBOL ŞÖLENİ TAMAMLANDI
KARAHANTEPE’YE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
KARAHANTEPE’YE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ