Advert
Advert

Sağlık Müdürü Solmaz Siverek kırsalında Okullarda yapılan Genel Sağlık taramasına katıldı.

​Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde başlatılan "sağlıklı bireyler, sağlıklı nesiller" projesiyle kırsaldaki 161 mahallede yaşayanlar devletin tüm imkânlarıyla buluşturuluyor

Sağlık Müdürü Solmaz Siverek kırsalında Okullarda yapılan Genel Sağlık taramasına katıldı.
Bu içerik 123 kez okundu.
Advert

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde başlatılan "sağlıklı bireyler, sağlıklı nesiller" projesiyle kırsaldaki 161 mahallede yaşayanlar devletin tüm imkânlarıyla buluşturuluyor

Siverek Kaymakamlığı, Sağlık Müdürlüğü ve diğer kamu kurumlarının da katıldığı proje kapsamında, Sağlık Müdürlüğü olarak kırsal mahallelerde ve okullarda vatandaşlara Genel sağlık taramaları yapılıyor.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz; Siverek Kaymakamlığı ve ilçede ki tüm kamu Karumlarının katılımıyla gerçekleşen proje kapsamında,

75 Kişiden oluşan Sağlık ekiplerimiz tarafından okullara yapılan ziyaretlerde öğrencilerin diş, göz ve diğer sağlık taramalarını yapıyorlar. Ekipler ayrıca kırsal mahallelerdeki evleri ziyaret ederek, kadın sağlığı konularında eğitimler veriyorlar, Aşısının eksik olduğu tespit edilen çocuklar aşılanırken, diyetisyenlerimiz boy ve kilo endeksi ölçümleri yapıyor. Ayrıca Mobil tarama araçları ile sağlık ekiplerince kadınlara yönelik kanser taramaları yapılıyor. Kanser şüphesi bulunan hastalar için randevu oluşturan ekipler, ileri düzeyde tetkik ve tedavi için hastaların nakilleri sağlanıyor. Yeni doğan çocuklarımızdan topuk kanlarını alıyoruz, yine gebeliği olan Kadınları aile hekimlerine yönlendiriyoruz. Çevre sağlığı ekiplerimiz kırsalda ziyaret edilen mahallelerde içme suyu numuneleri alıyorlar.

Solmaz; Proje kapsamında sağlık ekiplerimizin bulunduğu Siverek ‘Üstüntaş’ ilk ve ortaokulunu İlçe Sağlık Müdürümüz Dr. Tarık Alpsoy ve Halk Sağlığı Başkanımız ile birlikte ziyaret ettik.

Diş hekimleri ile ağız diş sağlığı için diş taraması göz muayenelerini ve işitme muayenelerinin yapıldığını ve psikososyal destekler verildiğini gördük. Öğrencilerimize diş fırçalama alışkanlıklarını oluşturmak adına hem diş macunu hem de diş fırçası hediye ettik. İl Sağlık Müdürlüğü olarak projeye tam destek veriyoruz, Özverili çalışmalarından dolayı tüm ekibe teşekkür ederek başarılar diliyorum ’dedi.

İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Abdullah Solmaz, okuldaki öğrencilere Diş Fırçalama ile ağız ve diş bakımı konusunda yapılması gerekenler ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Satranç ve Mangala oynayan öğrenciler ile sohbet etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak Bayram Trafiği Hususunda Uyardı
Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak Bayram Trafiği Hususunda Uyardı
İl Sağlık Müdürü Solmaz Halfeti de ki Sağlık tesislerini ziyaret etti
İl Sağlık Müdürü Solmaz Halfeti de ki Sağlık tesislerini ziyaret etti