Advert
Advert

Çocuklarımızı Kış Hastalıklarından Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

​Havaların soğumasıyla birlikte çocuklarda görülen boğaz enfeksiyonları, grip, nezle, bronşit gibi hastalıklar artmaya başlıyor.

Çocuklarımızı Kış Hastalıklarından Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Bu içerik 128 kez okundu.
Advert

Havaların soğumasıyla birlikte çocuklarda görülen boğaz enfeksiyonları, grip, nezle, bronşit gibi hastalıklar artmaya başlıyor. Çocukların bağışıklık sistemi yetişkinlere oranla daha hassas olması nedeniyle kış soğuklarına geçiş dönemi çocukların en sık hastalandığı dönem oluyor. Ateş, burun akıntısı, öksürük, halsizlik gibi şikayetler çocukların günlük yaşantısını, okul çağındaki çocukların da hem günlük yaşamını hem de derslerdeki başarısını olumsuz etkiliyor.

 

Birecik Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzm. Dr. Mehmet Ertaş,

“Kış mevsimin başlamasıyla viral üst solunum yolu enfeksiyonları artmaktadır. Bununla beraber bazen alt solunum yolları enfeksiyonu da artmaktadır. Mevsim itibariyle influenza mevsimidir. Burun akıntısı, öksürük, ateş olduğunda biz influenza şüpheleniriz. Özellikle düşmeyen ateş göz kızarıklığı olduğunda influenza şüpheleniyoruz. Sadece burun akıntısı, öksürük ses kısıklığı olduğunda basit bir viral enfeksiyon düşünüp antibiyotik vermiyoruz. Ama eğer ateş de eşlik ediyorsa düşmeyen bir ateş de varsa influenza düşünüp antiviral tedavi tedavimize ekliyoruz. Bu mevsimde görülen enfeksiyonların yüzde yetmiş seksen bakteriyel değil, viral enfeksiyonlardır. Bu Hastaların birkaç gün sonra semptomları geçmiyor. Ondan sonra balgam falan olduğunda o zaman diyoruz ki bu bakteriyel enfeksiyon olabilir.  Akciğer filmiyle değerlendirip ona göre tedavisini düzenliyoruz. Viral enfeksiyonlarda bulaş çok sık oluyor. Bunun önlemenin en iyi yolu öncelikle anneler, babalar ve çocuklar ellerini yıkamalı. Ondan sonra öksüren aksıran ateşi olan biri varsa ondan uzak duracak. Gerekirse o gün okula gitmeyecek ateşi varsa diğer çocuklara da bulaşmasın. Bu çocukların bağışıklık sistemi hastalıkla karşılaştığında bağışlık sistemi zayıflıyor, bağışlık sistemini güçlendirmemiz lazım. Bunun için en önemli şeylerden bir tanesi beslenmedir ve uyku düzenidir. Çocuğa yeterli uykuyu verdiğinizde yeterince dengeli beslediğinizde çocuk bu hastalıkları daha çabuk atlatacaktır. Şu an mevsimsel meyvelerden portakal mandalina var. C vitamininden zengindir. Mevsimsel olarak bunlardan verebiliriz. Çocuğun düşmeyen ateşi varsa hızlı nefes alıp veriyorsa nefes alırken kaburgaları çekiliyorsa o zaman acil olarak bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TAŞKINDA ZARAR GÖREN YOLLAR VE KÖPRÜLER ONARILIYOR
TAŞKINDA ZARAR GÖREN YOLLAR VE KÖPRÜLER ONARILIYOR
Harran Üniversitesinde Modern Spor Salonu Hizmete Açtı
Harran Üniversitesinde Modern Spor Salonu Hizmete Açtı