Advert
Advert

Harran Üniversitesi’nde Dünya Turizm Başkenti Şanlıurfa Sempozyumu Yapıldı

​Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Harran Üniversitesi ile İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) iş birliğinde ‘Şanlıurfa İslam Dünyası Turizm Başkenti Sanat ve Kültür Şehri Şanlıurfa Sempozyumu’ düzenlendi.

Harran Üniversitesi’nde Dünya Turizm Başkenti Şanlıurfa Sempozyumu Yapıldı
Bu içerik 210 kez okundu.
Advert

Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Harran Üniversitesi ile İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) iş birliğinde ‘Şanlıurfa İslam Dünyası Turizm Başkenti Sanat ve Kültür Şehri Şanlıurfa Sempozyumu’ düzenlendi.

İslam Tarihinde Urfa, İslam Kültüründe Urfa, Kadim Urfa Kültürü ile Urfa’da Sanat ve Mimari ana temasında yapılan sempozyuma, Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, IRCICA Araştırma-Yayınlar Başkanı Prof. Dr. Aboubakar A. Senghore, dekanlar, yurt içinden ve dışından çok sayıda katılımcı, akademisyenler, kültür elçileri, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda yapılan sempozyumda Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu ve IRCICA Araştırma-Yayınlar Başkanı Prof. Dr. Aboubakar A. Senghore birer açış konuşması yaptılar.

İslam İşbirliği Teşkilatına bağlı ülkelerle stratejik insan kaynakları yönetimi alanında işbirliğini geliştirmeye yönelik faaliyetleri ile öne çıkan İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi IRCICA Araştırma ve Yayınlar Başkanı Prof. Dr. Aboubakar A. Senghore; “Şanlıurfa’nın İslam Dünyası Turizm Başkenti seçilmesindeki en büyük nedenlerden biri Urfa’nın kadim bir kent olmasıdır. Şanlıurfa dünya tarihinde çok büyük bir yere sahiptir. IRCICA teşkilatı olarak bu değerin tüm dünyaya tanıtılmasına katkı sağlamak adına etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz. Burada bizi ağırlayan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu ve Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Aboubakar A. Senghore’nın konuşmasının ardından sevgi, barış ve hoşgörü şehri olan Şanlıurfa’nın eşsiz güzellik ve zenginliklere sahip olduğunu söyleyen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu; “Şanlıurfa, birçok peygamberin atası olan Hz. İbrahim'in doğduğu yer olarak dini bakımdan öneme sahiptir. Çok sayıda peygambere ev sahipliği yaptığı için Şanlıurfa Peygamber şehridir. Şanlıurfa'nın tarihi, milattan önce binlerce yıllara kadar uzanır. Göbeklitepe, dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bir arkeolojik sit alanıdır. Karahantepe ve çevresi tarihin yeniden yazılmasını sağlayabilecek yerlerdir. Şanlıurfa sokaklarında dolaştığınız zaman tarihin derin izlerini görürsünüz. Aynı zamanda Şanlıurfa, zengin bir mutfak kültürüne de sahiptir. Şanlıurfa, kültür ve sanat şehri olarak da tarihte adı altın harflerle yazılmış bir şehirdir. Harran Üniversitesi olarak bu organizasyonun içerisinde olmaktan çok büyük bir mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Sempozyumda bir açış konuşması gerçekleştiren Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak; “İçinde bulunduğumuz senede maalesef üzüntü verici, çok acı olaylar yaşandı. Bu da ilimizde 2023 İslam Turizm Başkenti unvanının hakkıyla yaşanmasını önleyen bir duruma yol açtı. Deprem ve ardından sel felaketinin getirdiği yıkım ve bunların onarılması ile ilgili süreçler bizi bu alana odaklanmaktan alıkoydu. Bu sempozyum, inşallah yıl sonuna doğru da olsa en azından ilimizin bilim dünyasındaki ve tarihteki yeri hakkında uzmanlar tarafından tartışılması ve bazı yönlerinin açıklığa kavuşturulması yönüyle önemli bir etkinliktir. Bu konuda üniversitemize ev sahiplikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Açış konuşmalarının ardından ‘İslam Dünyası Turizm Başkenti Sanat ve Kültür Şehri Şanlıurfa Sempozyumu’nun oturumlarına geçildi.

İslam Tarihinde Urfa temasıyla ilk oturum Hz. İbrahim ve Şanlıurfa konusuyla Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Gündüz, İslam Fethinden Selçuklulara Urfa konusuyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Çevik, Haçlılar Döneminde Urfa konusuyla İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birsel Küçüksipahioğlu, Osmanlı Dönemi Urfa konusuyla Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Üner sunumlarını gerçekleştiler.

Öğleden sonraki oturumda ise İslam Kültüründe Urfa temasıyla Kadim Yunan Felsefesinden İslam Medeniyet Alanına Felsefe Aktarımı Urfa-Harran’nın Tarihsel Rolü konusuyla Prof. Dr. Kenan Gürsoy,  Urfa’da Vakıf Kültürü ve Dini Hayat konusuyla Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasin Taş, Urfa’da Dini İnançlar ve Mekânlar konusuyla Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fatma Çakmak sunumlarını yaptılar.

Sempozyum Kadim Urfa Kültürü temasıyla başlayan diğer oturumda ise Klasik Divan Şiirinde Hz. İbrahim konusuyla Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Atik, Şanlıurfa’da Dini Musiki-Önemli Şahsiyetleri konusuyla Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akpınar, Kadim Urfa Kültüründe Gastronomi konusuyla Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Barakazı, Urfa Türkülerinin Deruni Dünyası konusuyla Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden Mehmet Veysi Dörtbudak sunumlarını gerçekleştirdiler.

Urfa’da Sanat ve Mimari isimli son oturumda ise Peygamberler Şehri Urfa ve Evliya Çelebi’nin Şehri Tasviri konusuyla Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhami Yurdakul, Urfa Eski Kent Merkezi konusuyla Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Çelik, Halilü’r rahman Gölü Çevresindeki Dini Yapılar-Mekanlar konusuyla Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Güler ve Urfa İslam Dünyası Turizm Başkenti-Turizm ve Koruma Stratejileri konusuyla IRCICA’dan Dr. Alidost Ertuğrul birer sunum gerçekleştirdiler.

Kaynak: HRÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TAŞKINDA ZARAR GÖREN YOLLAR VE KÖPRÜLER ONARILIYOR
TAŞKINDA ZARAR GÖREN YOLLAR VE KÖPRÜLER ONARILIYOR
Harran Üniversitesinde Modern Spor Salonu Hizmete Açtı
Harran Üniversitesinde Modern Spor Salonu Hizmete Açtı