Advert
Advert

Dünya Diyabet Günü’nde Hastalara Eğitim Verildi.

​Dünya Diyabet Günü münasebetiyle, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde diyabetli hastalar için eğitim semineri düzenlendi.

Dünya Diyabet Günü’nde Hastalara Eğitim Verildi.
Bu içerik 221 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

Dünya Diyabet Günü münasebetiyle, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde diyabetli hastalar için eğitim semineri düzenlendi.

Hasta ve hasta yakınının katılımıyla toplamda 6 modülün anlatıldığı Diyabet Okulu Eğitimlerinde;  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meliha Özkutlu, Diyetisyen Sevabe Kara, Fizyoterapist İsa Beyazdurna, Diyabet Eğitim Hemşireleri Azize Muratoğlu ve Meral Kaya, tarafından eğitimler verildi.

Eğitimini tamamlayan hastalara sertifika töreni düzenlendi. Hastaların diplomaları, hastane Başhekim yardımcısı Uz. Dr. Yakup Çelik, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcıları ve eğitimciler tarafından verildi.

Eğitim sonrası konuyla ilgili açıklamada bulunan Dâhiliye Uzmanı Dr. Meliha Özkutlu Vatandaşların sigara ve alkol den uzak durmaları konusunda uyarıda bulunarak şu ifadelere yer verdi; “Diyabet insülinin salgılanmasında eksiklik veya salgılanan insülinin etki etmemesi ile seyreden kan şekeri yüksekliğine neden olan kronik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Diyabet dünya sağlığı açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Uluslararası diyabet federasyonu diyabet görülme sıklığının ve diyabeti olan kişilerini günümüz itibariyle 382 milyona eriştiğini tahmin etmektedir.  Bu görülme sıklığı yaşam tarzı, kentleşme ve yaşam süresinin uzaması nedeniyle giderek daha da hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Türkiye'de diyabet uluslararası diyabet federasyonunun 20- 79 yaş aralığında sapladığı kişi sayısı yaklaşık 7 milyon kişidir. Bu da toplumun yaklaşık %15'ine denk gelmektedir diyabet bizim için önemli bir halk sağlığı sorunu, çünkü erişkin yaşta görülen tip 2 diyabet %80 önlenebilir bir hastalıktır. Diyabeti önlemenin yolları sağlıklı beslenme yani Akdeniz tipi diyetle mümkündür. Hareketli bir yaşam, sigara ve alkolden uzak durulması, mümkün mertebede stresten uzak durulması ve sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yaptırılması ile mümkündür” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sigarayı Bırakın Hayat Perdenizi Kapatmayın
Sigarayı Bırakın Hayat Perdenizi Kapatmayın
ABİDE KAVŞAĞI VİYADÜKLERİ IŞIL IŞIL OLDU
ABİDE KAVŞAĞI VİYADÜKLERİ IŞIL IŞIL OLDU