Güncelurfa.com - Şanlıurfa ve Güneydoğu'nun Güncel Haberleri - Güncelurfa.com - Şanlıurfa'nın Güncel Haberleri
Advert
Advert
ŞANLIURFA’ MIZ “ŞANLI” UNVANINI

ŞANLIURFA’ MIZ “ŞANLI” UNVANINI

Bu içerik 3733 kez okundu.

11.Nisan.1920 de Urfa’mız düzenli ordu olmadan, Türk,Kürt,Arap yerel halk ve aşiretlerle  sırt sırta ,kanlarını,canlarını ortaya koyarak Fransızlara karşı kurtuluş mücadelesi vererek 11 Nisan destanını yazmışlardır.

Bağımsızlıklarını kan ve canlarının bedeli olarak kazanmışlardır. Verilen bu şanlı direniş ve mücadele GAZİANTEP VE KAHRAMANMARAŞ’TA verilecek mücadelelere de vesile olmuştur. Ziyadesi ile kutsal ve onurlu bir mücadele verilmiştir. Bu mücadele sayesinde hemşerilerimiz ve [gecikmeli de olsa] şehrimiz İSTİKLAL MADALYASINA hak kazanmıştır. Şehrimize “ŞANLI” unvanı da bu mücadelede sayesinde verilmiştir.

Geçmişinde 12.500 yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapan bu şehir, semavi dinlere de peygamberlere de ev sahipliği yapmıştır. Tarihin de ve 1920 deki Kurtuluş savaşın da bir çok onurlu mücadeleye de şahit olmuş olan Urfa’mız; Terörün en şiddetli zamanlarında Güneydoğu ve Doğu Anadolu da 15 yıl boyunca süren olağanüstü hal uygulaması olmuşken, Peygamberler şehri Urfa’mız sadece 1 yıl (19.03.1986-19.03.1987) olağanüstü hal uygulaması kapsamında kalmıştır.

Yani memleketimiz Allaha şükür terörü ve teröristi kendi içinde barındırmamıştır

Şimdi durduk yere niye bunu anlattın diye soruyorsunuz;

10.02.2018 tarihinde Şanlıurfa Sporun Karagümrük Spor ile maçı vardı. İstanbul Şanlıurfa Derneği olarak ve İstanbul’da yaşayan Urfa sevdalısı hemşerilerimiz ile Karagümrüğün sahası olan VEFA stadına gittik.

Mücadelenin ilk yarı bitiminde sahada yaşanan bir tartışmadan dolayı Karagümrük taraftarı bir anda ellerinde bulunan taş, şişe ile birlikte ağza alınmayacak küfürler ile misafir olarak gelmiş olan hemşerilerimize saldırmışlardır. Polisin ve idarecilerin zamanında araya girmesi ile olaylar son bulmuş ve istenmeyen bir sonuç ile karşılaşılmamıştır.

Lakin olaylar esnasında bizleri en çok yaralayan ve en çok üzen Karagümrük taraftarlarından hemşerilerimize karşı “PKK DIŞARI DİYE” ağızlarını doldurarak bağırılmasıdır.

Geçmişimizi bilmeyen birkaç medeniyet yoksununun sadece laf olsun diye memleketimiz insanlarına bu yaftayı yapıştırması şahsım ve Şanlıurfa’lıların kabul edilebileceği bir durum değildir.

Ülkemizin girmiş olduğu çok önemli bir operasyonda (Afrin operasyonu); maçtan bir gün önce şehit vermiş olan bir şehrin, İstanbul da dernek başkanı olarak;

Karagümrük taraftarının elbette tamamı olarak değil, birkaç kendini bilmezin bu şehrin tarihini bilmeden yafta yapıştırdıkları için esefle kınıyorum.

Biraz araştırsalardı nasıl bir soylu geçmişe ve o birkaç kendini bilmezin hayal edemeyeceği kadar asil ve köklü bir medeniyete sahip olduğumuzu göreceklerdi.

Bizim Milliyetçiliğimizi, Vatanseverliğimizi, Bayrak sevgimizi yargılamak ve dil uzatmak kimsenin haddi de, hakkı da değildir.

Selam ve dua ile.

Av.Müslüm KAYACAN.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bilgisayar kullanırken gözlük takmanın faydaları
Bilgisayar kullanırken gözlük takmanın faydaları
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pervin Buldan kürsüye çıkınca TBMM Genel Kurulu salonundan erken ayrıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pervin Buldan kürsüye çıkınca TBMM Genel Kurulu salonundan erken ayrıldı