Güncelurfa.com - Şanlıurfa ve Güneydoğu'nun Güncel Haberleri - Güncelurfa.com - Şanlıurfa'nın Güncel Haberleri
Advert
Advert
CAHALATTAN MAZLUMATA..
Sabri Temel

CAHALATTAN MAZLUMATA..

Bu içerik 3137 kez okundu.

CAHALATTAN MAZLUMATA.
*Bi halla-hop hissetti Érap Éli, otırdıxı kelpiç evınden.Çıxarı çıxtı, elını alnına koyarax xarmana teref baxmaxa çalıştı.Gözlerını açamidı güneşın keskın işıxından xarmana teref baxmaxa çalıştı. Gözlerını alıştırdı, görmaxa çalıştı, xarman yerınde olıp bitenlerı.
*Gördı; xarman yerındeki insanların teşkelelerını.Kadınlı erkekli, çolıx çocıx ellerınde taxta ve demır küreklernen, kımısı sıpırgenen ortalıxa daxılan saman, kesmük ve çır-çopları gendı yıxınlarının üstıne topladıxlarını.
*Gözı döndı Érap Éli'nin, samanlarını, hasım oldıxları Bérho'lar axtaridı gendı saman lodalarının üstıne.Bi hicımnen samanlıxa daldı Érap Éli, bi kürek aldı elıne, esen o yelın xızınan kaçmaxa başladı xarman üstıne.
*Kaderin acımasız yazgısımıydı insanların düştüğü bu tablo.Yoksulluğun, çaresizliğin ve cehaletin bir sonucumuydu yoksa.Mezopotamya'daki topraksız ve payandasız bu insan topluluğu, feodal güçlerin birer oyuncağı halinde olması, kabul edilmez hadiselerin oluşumuyla sonuçlanmaktaydı her seferinde.
*Fırat vadisinde insanlar, Fırat sellerinin alıp getirdiği bir ağaç kütüğü, Harran düzlüğünde üç-beş çuval kesmük(iri saplı saman) için birbirinin canına kıyarlardı.Kan dökülür, yitip giden canların ocağına ateş düşer ve darmadağın olup giderlerdi.Bu kan davaları yüzünden insanlar, yerlerini yurtlarını terk edip, başka yörelere muhacir olarak göçmek zorunda kalırlardı.
*Nefes, nefese ulaşmıştı Érap Éli xarman yerıne.Yavel şınu hede (Nedır bı) deyip baxırdı Berho'lara.
*Berho'lar; yelın daxıttıxı samanlarımızı topliyıx deye cevapladılar.
*Bı topladıxiz samanlar benım samanım deye kızıştı Érap Éli Berho'lara.Bı arada Érap Élinin kardaşları ve çocıxlarıda yetışmışlerdı xarman yerıne.Hepsının elınde birer taxta ve demır kürek vardı.Saman sızındı, bızımdı meselesı küreklı çekışe döndı.Érap Éli, elındekı küreknen, Berho'ların Sém'o sının kafasına vurdı.Kıyamatın kopışı oldı o an, yere yıxıldı Sém'o, kan revan içinde.Berho'lar kalabalıx bi oymaktı, sesı duyan diger Berho'lar tekviye kuvvet olarak yetıştıler xarman yerıne.Çekış böyıdı, Érap Élinin kardaşı Musé'de, bi kürek derbesınen mevtâ oldı.
*Kövın mıxtarı ve ilerı gelenlerı arabulıcı oldılar, her ikı terefte şıkatçı olmiyacax, Érap Éli'ler, bi mixtar kan parası verecax ve kövüde terkedecaxlardı.Berho'lar kövde daha güçlı oldıxlarından, tek tereflı bi kerara razı gelmax zorında kaldı Érap Éli'ler.
*Bir asker arkadaşı vardı Arap Ali'nin Bozova'nın bir köyünde.Arap Ali arkadaşına gidip başından geçenleri anlatıp, arkadaşından yardım talebinde bulundu.
* Arkadaşı hemen gidip ailesini alıp gelmesini ve kövlerinde kendilerine yardım edecegini söyledi.
*Gök kubbe ateş püskürüyordu Mezopotamya düzlüğüne.Şivan düşmüştü Harran ovasına..Kan dökülmüş canlar verilmişti kara toprağa üç-beş çuval saman yüzünden.Kadınlar dul, yetim kalmıştı bir sürü bebe.
*Arap Ali döndü köyüne, topladı eşek yükleriyle taşınacak barğanasını ve 15-20 baş koyunlarını da önüne katarak koyuldu Bozova yoluna bir
şafak vakti.İkı gün zorlı ve meşeketlı yolcılıxtan soyna. kalacaxları kövın gırışınde göçlerını endırıp, köve geldıxlerını arxadaşına xeber verdı Erap Êli.
*Arkadaşı Bedır, Êrap Êli’inin ailesini kövın dışında bulınan, ikı gözlı bir evlerını tahsis ettı.Êrap Êli’ler oraya yerleşıp, yeni bir hayat sürdürmeye çalıştılar.Cumhuriyet öncesi ve cumhuriyet
yıllarında, o bölge, feodalizmin acımasızca hüküm sürdüğü yerlerdendi.Kimsesize ve yoksula yaşam hakkı tanınmamaktaydı.Feodal egemen güçler, toplumsal yaşamı ve sosyo-ekonomik nizamı kendi kontrollerinde tutmaktaydılar.Mahiyetlerinde barındırdıkları eşkiya gruhu marifetiyle halkın varını yokunu, davar-doluğunu talanlayıp götürmekteydiler.
*Arap Ali ailesi, geçen yıllar içerisinde orta olçekli bir koyun sürüsüne sahip olup, geçimlerini buradan sağlamaya başlamışlardı.Bölge dışından gelip, talan ve soygun yapan Z.B isminde feodal bir aşiret lideri vardı.Günün birinde Arap Ali'ler bulundukları köyün kıraç merasında hayvanlarını otlatırken, malüm talancılar süvari ve kalabalık bir grup halinde gelip, Arap Ali ve kardeşine işkence yaparak, sürünün tamamını önlerine katıp alıp gittiler.Zavallı Ali'lerin yalvarıp yakarması fayda etmedi.
*İkinci kez yıkıma ve zülumata uğradı beçaralar.Kalakaldılar bozkırın eteğinde çaresiz.Gökkubbe yıkıldı başlarına yeniden.
*Köye döndü abi kardeş, olup bitenleri arkadaşı Bedir ve köyün ileri gelenlerine anlattılar.Köylü anlamıştı bu soygunun-talanın kim tarafından yapıldığını.Düşünüp taşındılar bir sonuca vardılar.Bu olay kendilerinin halledebileceği bir olay değildi.Çünkü talanı yapan çok güçlü ve bölgenin en zalim feodal ağasıydı.Bölgelerinde aşiretçe güçlü olan başka bir feodal ağaya giderek durumlarını anlattılar.Feodal ağa; Arap Ali'nin eline bir pusula verdi; yanınada iki atlı adamını verip, selamıyla beraber, talanı yapan Z.B ağaya gönderdi.
*Talanı yapan feodal ağaya gidildi, ağalarının pusula ve selamı iletildi talancı B.Z ye.Okudu pusulayı talancı feodal, izzet-i ikramda bulundu gelenlere.
*Ve de; dinsizin hakkından imansız gelmiş olacak ki, talan edilen sürünün tamamı Gelenlere iade edilek uğurlandı.
*Arap Ali; iki elini havaya kaldırarak her şeye isyan edercesine;
"YÂVEL ŞINU HÉDE" diye haykırdı GÖKKUBBEYE.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KENEVİR ÜRETİMİNDE LOKASYON BÜYÜYECEK
KENEVİR ÜRETİMİNDE LOKASYON BÜYÜYECEK
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Siz geçmişte de Kürtleri kullandınız”
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Siz geçmişte de Kürtleri kullandınız”