Güncelurfa.com - Şanlıurfa ve Güneydoğu'nun Güncel Haberleri - Güncelurfa.com - Şanlıurfa'nın Güncel Haberleri
Advert
Advert

Acil Çağrılar Tek Merkezde Toplanıyor

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 112 Acil Çağrı Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu Toplantısına başkanlık yaptı.

Acil Çağrılar Tek Merkezde Toplanıyor
Bu içerik 1196 kez okundu.
Advert

Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’nca (YİKOB) yapımı tamamlanarak hizmete sunulan 112 Acil Çağrı Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İbrahim Akbaş tarafından faaliyet sunumu yapıldıktan sonra, 2018 yılı kurumlara ait istatistik verilerin değerlendirilmesi yapıldı.

Toplantı sonunda 112 Acil Çağrı Merkezi’ni gezerek, personelle sohbet eden Vali Erin, 112 Acil Çağrı Sistemi hakkında bilgi aldı.

YENİ NESİL 112 PROJESİ

Avrupa Birliği’nin 1991 yılında aldığı kararla, üye ülkelerde acil yardım hizmeti sunan kurumların işbirliği ve koordinasyon ihtiyacının tek bir numarada birleşerek, iletişimdeki zorluklar ve yetersiz koordinasyonun önüne geçmeyi amaçlayan Yeni Nesil 112 Projesi, aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu 42 ilde faaliyete geçti.

Acil yardım hizmeti sunumunda uluslararası standartlarda hizmet veren Şanlıurfa 112 Acil Çağrı Merkezi’nin hizmete girmesiyle, kurumlar arası koordinasyon ve iletişim hızının artması, gereksiz çağrıların kurumlara aktarılmadan elenmesi gibi faydalar amaçlanıyor.

Acil sağlık, itfaiye, polis, jandarma, orman yangını ve doğal afet gibi durumlara yönelik çağrılarının tek numaradan koordine edileceği merkezde, 24 Ocak 2019 tarihinden itibaren acil sağlık ve itfaiye hizmeti yönlendirmesi yapılmaya başladı. ASELSAN tarafından devam eden teknik altyapının tamamlanması ile diğer kuruluşlar da sisteme dahil edilecek.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bayramda ekmek israfına dikkat
Bayramda ekmek israfına dikkat
Şanlıurfa turizminde revizyon çalışmaları yapılacak
Şanlıurfa turizminde revizyon çalışmaları yapılacak